Den Russiske Ortodokse Kirke udenfor Rusland


Skt. Aleksander Nevskij
Kirke i København


по-русски

 

Skt. Aleksander Nevskij Kirke i København


Bredgade 53,
1260 Kbh K, Danmark


tlf. (+45) 33 13 60 46

telefontid:

hverdage kl. 10 – 12


Sognepræst:

provst Sergij Plekhov

ruskirke@gmail.com


Rundvisninger:

tel.:  29 61 39 08

RUSKIRKE@RUSKIRKE.DK

Gudstjenesteplan

Hent gudstjensteplanen 2 måneder frem:

gudstjenesteplan.pdf

Download den nyeste version af Adobe Reader



Regelmæssige gudstjenester i Kirke:

Lørdage: Aftensgudstjeneste/ vågenat    17:00
Søndag: Guddommelig Liturgi -     10:00

Skriftemål: under - og efter Aftensgudstjeneste


Om hverdagene (hvis der er gudstjeneste)

Aftensgudstjeneste – kl. 17.00

Liturgi – kl. 08.00


Gudstjeneste på andre sprog:

På dansk – den sidste lørdag hver måned:

Aftensgudstjeneste på fredag –   kl.18.00

Liturgi på lørdag –   kl. 10.00

På græsk: morgensgudstjeneste og liturgi
den første lørdag hver måned –   kl. 09.00


Kirkens festdage:

Den velsignet Storfryste Aleksander Nevskij                                

12 september : Overførelsen af den velsignet Storfyrste                

                               Aleksander Nevskij relikvier (1724).

6 decemberDen velsignet Storfryste Aleksander                

                                Nevskij, i skema Alexis (1263).

Guddommelig Liturgi på disse to dage starter kl. 10.00  (uafhængig af ugedag).


Kalender for 2018 /7526


De Forskydelige Fester:

Herrens indtog i Jerusalem ( Palmesøndag)              1 April

Vor Herrens  Strålende Opstandelse. Påske              8 April

Kristi Himmelfart                                                   17 Maj  

Den Hellige Treenigheds Søndag (Pinse)                  27 Maj

Helligåndens Dag                                                   28 Maj  


De Ikke Forskydelige Fester:

Vor Herre Jesus Kristi Fødsel i Kødet                   7 januar 

Gudsmoder Theotokos Synaksis                          8 januar

Vor Herre Jesu Kristi Omskæring                       14 januar

Vor Herres Dåb, Den Hellige Epifani                   19 januar 

Synaksis af den glorærværdige, Profet,                                      Forløber og Døber Johannes                             20 januar

Vor Herres Jesu Kristi fremstilling i Templet      15 februar 

Velsignet Jomfru Marias Bebudelse                    7 april

Fødsel af Hellige Johannes forløberen                 7 juli

De Hellige Apostle Peter og Paulus                   12 juli

Vor Herres Forklarelse                                     19 august

Gudsmoders Hensoven                                    28 august

Halshugning af  Hellige Johannes  Forløberen    11september

Den Alhellige Gudsfødendes Fødsel                  21 september  

Det Hellige Kors Ophøjelse                               27 september

Gudsmoders Beskyttelse og Forbøn                  14 oktober

Den hl Ærkeengel Mikael og andre ulegemelige   21 november

Gudsmoders indtræden i Templet                      4 december


Særlige højtidligholdte helgner I Aleksander Nevskij Kirken

Hl. Ansgar, Biskop af Hamborg, Bremen,

Apostle af Danmark                                       16 februar

Hellige Stormartyr Georg                                  6 maj

Hellige Nikolaj Undergøreren               22 maj og 19 december

De Hellige Kejserlige Martyr                             17 juli


Særlige Ihukommelse af De afdøde

Kødforsagelsen Lørdag                                10 februar
Lørdag den 2. uge af Påske  fasten                3 marts
Lørdag den 3. uge af  Påske fasten               10 marts
Lørdag den 4. uge af  Påske  fasten              17 marts
Radonitsa (Tirsdag i anden uge efter Påske)   17 april

Minde om  faldende soldater                           9 maj
Lørdag før Treenigheds Søndag                     26 maj
Demetrius lørdag                                          3 november



Kirkens Faster

Den Hellige og Store Faste                 19 februar - 7 april

Hellige Apostle Peter og Paulus Faste   4  juni  - 11 juli

Gudsmoders Hensoven Fasten            14 august - 27 august

Kristi Fødsels (Philips) Fasten             28 november - 6 januar


                                       Fastedage

Onsdage og Fredage året igennem med undtagelse af de faste-fri uger

Aften før Herrens Dåb (Kreschensky sochelnik)    18 januar

Hellige Johannes Døberens Halshugning            11 september

Det Hellige Kors’ Ophøjelse                              27 september


                                  Fastefri uger

Sviatki ( Juletiden)                               7 januar til 17 januar

Tolderen og Farisæerens uge              29 januar til  4 februar

Maslenitsa (Fasterlavns ugen)            12 februar til 18 februar

Ugen efter Påske (Lyse uge)                9  april til 15 april

Ugen efter Pinse                                28  maj til  3 juni


Den Store og Hellige Faste og tiden op til

Sakkeus Søndag                                             21 januar    
Toldren  og Farisæerens Søndag                        1 februar

Synaksis af nye russiske martyrer                      8 februar
Den fortabte søn’s Søndag                              28 februar
Sidste Doms Søndag                                       15 februar
Fastelavns ugen                                             16 februar
Tilgivelsens Søndag.  (fastetiden begyndelse)                          Udvisning af Adam og Eva fra Paradiset             22 februar
Ortodoksiens Søndag                                        1 marts

Hellige Gregory Palamas Søndag                        8 marts
Det Hellige Kors Søndag                                 15 marts        

Hellige Johannes  Klimakus                              22 marts   
Hellige Maria  af Egypten                                 2 april
Lazarus lørdag                                                8 april                            



Den stille Uge

Store og Hellige Mandag                                       2 april
Store og Hellige Tirsdag                                       3 april
Store og Hellige Onsdag                                       4 april
Store og Hellige Torsdag                                      5 april
Store og Hellige Fredag.  Kristi korsfæstelse          6 april
Påskelørdag.  Kristi nedstigning til Hades               7 april

Vor Herrens  Strålende Opstandelse. Påske            8 april



Dage Hvor der ikke kan indgås Bryllup

Tirsdag, Torsdage og Lørdage hele året

Under  alle faster ( Store Faste, Apostle-Fasten, Hensovelses-Fasten, Kristi Fødsels-Fasten)

I Juletiden (7-19 januar)Fasterlavnsugen og Påskeugen

På aftenerne og på selve festdagene for Hellige Johannes Døberns Halshugning og det Hellige Kors Ophøjelse.


Særlige Mindedage i Hl. Aleksander Nevskij Kirken i København

10 marts Åbenmbarelsen af den undergørende ikon Gudsmoder      af Jerusalem i København

18 marts Hellige Mark Fasteren, ærkebiskop Marks navnedag

10 august Metropolit Antonijs ( Khrapovitskij) hensoven

13 oktober Kejserinde Maria Fedorovnas hensoven, grundlægger af Aleksander Nevskij Kirken i KBH

8 oktober hensoven af højærværdige Hl. Sergij af Radonezh,   Undergøreren,  af All Rusland (1392). fader Sergij navnedag

1 november Kejser Aleksander III  hensoven, grundlægger af      

Aleksander Nevskij Kirken i KBH

3 november Den ærværdige Skema munk Hilarion af Kijev     Huleklostret, navnedag for  Mitropolit Hilarion, første hierak af den Russiske Kirke uden for Rusland



Alle datoer i denne kalender er i henhold til den nye

( gregoriansk) kalender

Kirkens Faster

Den Hellige og Store Faste fra 23 februar   til 11 april

Hellige Apostle Peter og Paulus Faste ( Apostlefasten) fra 8 juni  til 11 juli

Gudsmoders Hensoven Fastenfra 14 august  til 28 august

Kristi Fødsels (Philips) Fasten fra 28 november til 6 januar












Fastedage

Onsdage og Fredage året igennem med undtagelse af de faste-fri uger

Aften før Herrens Dåb18 januar

Hellige Johannes Døberens Halshugning11 september

Det Hellige Kors’ Ophøjelse 27 september











Fastefri uger

Sviatki ( Juletiden)7 januar til 18 januar

Tolderen og Farisæerens uge21  februar til 27 februar

Maslenitsa (Fasterlavns ugen) 6 marts til 12 marts

Ugen efter Påske (Lyse uge)1 maj til 7 maj

Ugen efter Pinse 19 juni til 25 juni














Den Store og Hellige Faste og tiden op til

Sakkeus Søndag21 januar
Toldren  og Farisæerens Søndag 1 februar

Synaksis af nye russiske martyrer8 februar
Den fortabte søn’s Søndag 8 februar
Sidste Doms Søndag  15 februar
Fastelavns ugen16 februar
Tilgivelsens Søndag.  (fastetiden begyndelse)                                 Udvisning af Adam og Eva fra Paradiset 22 februar
Ortodoksiens Søndag1 marts

Hellige Gregory Palamas Søndag  8 marts
Det Hellige Kors Søndag15 marts Hellige Johannes  Klimakus22 marts
Hellige Maria  af Egypten 29 marts
Lazarus lørdag 4 april                         Herrens indtog i Jerusalem ( en af de store fester)5 april 

Den stille Uge

Store og Hellige Mandag 6 april
Store og Hellige Tirsdag 7 april
Store og Hellige Onsdag 8 april
Store og Hellige Torsdag              Skærtorsdag. Den sidste Nadver 9 april
Store og Hellige Fredag. Kristi korsfæstelse10 april
Påskelørdag. Kristi nedstigning til Hades11 april
Vor Herrens  Strålende Opstandelse. Påske12 april

Søndage efter Påske

Hellige Thomas Søndag . Antipascha 19 april
De Hellige Myrra-bærende kvinder 26 april
Lamme mands Søndag  3 maj
Den samaritanske kvinde Søndag 10 maj
Den blinde mands Søndag 17 maj

Kristi Himmelfart ( en af de store fester) 21 maj

Søndag af fædrene til den første økumeniske Råd 24 maj

Den Hellige Treenigheds Søndag (Pinse) ( en af de store fester) 31 maj

Helligåndens Dag: ( en af de store fester) 1  juni
Alle helliges Søndag 7 juni     Alle russiske Helgenernes Søndag14 juni


Dage Hvor der ikke kan indgås Bryllup

Onsdage og Fredage hele året

Søndag aftener og store festdage

Under  alle faster ( Store Faste, Apostle-Fasten, Hensovelses-Fasten, Kristi Fødsels-Fasten)

I Juletiden (1-19 januar)Fasterlavnsugen og Påskeugen

På aftenerne og på selve festdagene for Hellige Johannes Døberns Halshugning og det Hellige Kors Ophøjelse.


Særlige Mindedage i Hl. Aleksander Nevskij Kirken i København

10 marts Åbenmbarelsen af den undergørende ikon Gudsmoder af Jerusalem i København

12 marts   Ihukommelse af Kejser Paul I’s martyrdød

18 marts Hellige Mark Fasteren, ærkebiskop Marks navnedag

10 august Metropolit Antonijs ( Khrapovitskij) hensoven

13 oktober Kejserinde Maria Fedorovnas hensoven, grundlægger af Aleksander Nevskij Kirken i KHB

8 oktober hensoven af højærværdige Sergij  abede af Radonezh, Undergøreren,  af All Rusland (1392). fader Sergij navnedag

20 oktober  Kejser Aleksander IIIs hensoven, grundlægger af Aleksander Nevskij Kirken i KHB

3 november  Den ærværdige Skema munk Hilarion af Kijev Huleklostret, navnedag for  Mitropolit Hilarion, første hierak  af den Russiske Kirke uden for Rusland